Egy kedves ügyfelünk úgy döntött, hogy egy adott beszerzés keretében jobban jár, ha használt számítógépeket vesz. Végül 5 darab A kategóriás („szinte újszerű”) Fujitssu és egy B kategóriás (komoly esztétikai hibája van) DELL szuper kicsi asztali gép mellett döntöttek.
A Fujitsukra Windows kerül, a DELL hálózati háttérmunkát fog végezni, ezért Linux fut rajta.
A Fujitsu gépek azonos feladatot fognak ellátni, ezért egy példányban kerülnek telepítésre, és klónozással lesz sokszorosítva a tartalmuk, a Windows kulcs beírására és aktiválására ezek után kerül sor.
Az egyszerűbb feladat a DELL gép telepítése volt. A tervezett Ubuntu szerver pillanatok alatt települt, a feladatkiírás alapján a konfiguráció sem vett egy óránál többet igénybe. A tesztüzem azonban gyorsan megmutatta, hogy az 5200 1/min fordulatú notebook winchester a tervezett mennyiségű adatot (napi több 10 GB) nem kezeli elfogadható sebességgel (A másolásra meglehetősen kevés idő áll rendelkezésre). Szükség van egy SSD-re (ez azért nem volt akkora meglepetés, a leváltandó gépben is SSD van). A gondok itt kezdődnek. Egy ekkora gépben csak egy HDD-nek van hely. A megoldás kulcsa a CD/DVD meghajtó. Azt kiszerelve, a helyére megfelelő adapterrel lehet még egy notebook méretű HDD-t vagy SSD-t szerelni.
Egy ilyen műtét előtt azért érdemes meggyőződni arról, hogy a CD/DVD meghajtó is SATA3 adapterrel csatlakozik-e, mert az SSD sebessége csak ebben az esetben használható ki. A mi esetünkben ez választási szempont volt, tehát a feladatnak ez a része megoldottnak tekinthető.
A „legközelebbi boltban” vettünk egy átalakítót, amivel a DVD helyére SSD-t lehet tenni. Ennek két fontos oka van:
- A DVD meghajtónak más a tápcsatlakozója
- A korrekt rögzítés az üzemszerű működés alapfeltétele
Természetesen ez akkor is barkács megoldás, de a a többi szempontot is figyelembe véve elfogadható kompromisszum.
A figyelembe vett szempontok:
- Ár (a feladatra korlátozott keret áll rendelkezésre)
- Kis helyet foglaljon
- Keveset fogyasszon (légkondicionált helységbe kerül, lényeges, hogy mennyit fűt)
Akkor nézzük meg a DELL gépre a számokat:
- A számítógép: 29 900 Ft+Áfa
- SSD: 23 500 Ft+Áfa
- SSD tartó (Caddy): 4000 Ft+Áfa
Ennyi pénzért egy ilyen kis számítógépet nem tudtunk volna megvenni. A kialakítása pedig valószínűsíti, hogy még évekig jól fog szolgálni.
Az A kategóriás Fujitsu gépek jóval drágábbak voltak, igaz 8G RAM-mal szerelték őket:
- Számítógép: 49 500 Ft+Áfa
- Windows:10 000 Ft
A kis méret mellett ez is elfogadható árnak tűnik, a processzor teljesítménye hozzávetőleg egy mai i3-nak felel meg.
A szerszám nélkül bontható ház az esetleges szervizeléseket (jelen esetben a klónozáshoz a HDD kiszerelését) gyorssá, praktikussá teszi. Sajnos céges környezetben arra is fel kell készülni, hogy amennyiben a munkatársak munkakedve éppen szünetel, könnyen szabotálni tudják a munkaállomásukat.
Ez azonban nem akkora veszély, mint elsőre látszik, a gépek felépítése masszív. A vékony műanyag borítás alatt rozsdamentes lemez váz tartja össze a szerkezetet.
Sajnos bővítési lehetőség nem nagyon van, (A DVD-t ezeknél is ki lehetne SSD-re cserélni, de ezt a felhasználás nem indokolja.)
Röviden összefoglalva: A használt számítógépekkel jelentős megtakarítást lehet elérni. Igaz, a garancia csak egy év, míg új, márkás eszközök esetén ennek a többszörösét is kérhetjük a gyártótól (felárért).
Az első tapasztalatok
A gépek telepítése és a cikk megjelenése között eltelt néhány napban az összes eszköz teszi a dolgát az elvárható módon. A Fujitsu gépek rögzítésére megoldást kellett találni, mert a kis súlyuk miatt könnyen leverik a munkatársak.