A törvények megsértésre egyik módszer sem alkalmas, mivel a szolgáltatók kötelesek az ügyfelek adatait bírói végzés (vagy az adott országra érvényes szabályozás szerint) kiadni.
Egyes esetekben jó lehet az interneten elrejteni saját adatainkat:
- mivel a kommunikáció bizalmas
- kíváncsiak vagyunk, hogy külföldről hogyan néz ki egy weboldal
- nem szeretnénk, hogy a számítógépen nyoma maradjon a tevékenységünknek
A láthatatlanságnak fokozatai vannak, amelyek a szükséges lépésekben, illetve a költségekben is meglátszanak.
Mit tudhatnak meg rólunk?
A rövid válasz, hogy sok mindent, a hosszabb, hogy nagyon sok mindent.
- Az IP cím alapján a tartózkodási helyemet
- Az internetszolgáltatóm nevét
- Milyen böngészőt használok
- Milyen operációs rendszert használok
- Milyen a képernyőfelbontásom/színmélységem
- A böngésző sütijeiből rengeteg következtetést lehet levonni az internetezési szokásaimmal kapcsolatban
Alapkörök
A böngészőből gyakran töröljük a sütiket:
Firefox: Eszközök/Előzmények törlése
Internet explorer: Eszközök/Internetbeállítások/Általános/Törlés
Használjunk a különböző feladatokra másik böngészőt, több e-mail címet, közösségi oldal regisztrációt.
Ha olyat csinálunk, aminek nem szeretnénk, hogy a munkaállomáson nyoma maradjon, egyes böngészőknek van olyan üzemmódja, hogy kilépéskor „mindent elfelejt”
Firefox: Eszközök/privát böngészés indítása
Google Chrome: Fájl/Új inkognitóablak
Ebben az üzemmódban a munkaállomáson nem marad nyoma a kellő óvatossággal végzett böngészésnek, azonban például, a vállalat (internetszolgáltató) az adatforgalmat megfigyelheti.
Titkosított kommunikáció
Sok weblap megtekinthető titkosított HTTPS kommunikáció segítségével, ezt segíti a Firefoxra és Chrome-ra elérhető HTTPS Everywhere nevű kiegészítő (a letöltőoldal angol nyelvű). Ebben az esetben a kommunikáló felek beazonosíthatóak, a kommunikáció tartalma azonban rejtve marad.
Anonimity proxy használata
Az anonimity proxy használójának adatait elrejti a meglátogatott weboldalak elől és saját, vagy fiktív adatokkal helyettesíti.
Az egyik ingyenes szolgáltatást is nyújtó ilyen oldal a hidemyass.com. Az ingyenes verzió kicsit lassú, és korlátozott beállítási lehetőségekkel rendelkezik, a fizetős verzió rengeteg beállítási lehetőséget, saját kliensprogramot, böngésző kiegészítőt és kellemes böngészési sebességet kínál.
A VPNbook ingyenes, kicsit lassú, de jól használható
A kommunikáció az ügyfél és a proxy között titkosított, a proxy és a megtekintett weblap között azonban nem feltétlenül. A módszer elsősorban a tartózkodási hely elrejtésére/meghamisítására alkalmas, azonban a HTTPS protokoll használatával a kommunikáció is titkosítható.
A TOR
A TOR eredetileg az Egyesült Államok tengerészgyalogságának programja volt, mára azonban bárki számára szabadon hozzáférhető és ingyenesen használható. A működési elve benne van a nevében (The Onion Router, ami magyarul nagyjából hagyma elosztót jelent).
A felcsatlakozott felhasználó adatait a TOR hálózat tagjai nagy biztonságú titkosítással küldözgetik egymás között, egészen addig, míg egy olyan állomáshoz nem ér, amelyik engedélyezi, hogy rajta keresztül a többiek elérjék az Internetet, Ezzel biztosítható, hogy a kérés forrása az internet felől nem azonosítható be, illetve az adatok 3 részre bontva kerülnek továbbításra és csak az exit (kilépési pont) állomásnál van meg minden adat a titkosítás feloldásához.
Mivel az exit pontokon az adatok titkosítása megszűnik, a TOR hálózat csak az internetező elrejtését szolgálja, az adatok védelmét nem.
Az olyan országokra gondolva, ahol a szólásszabadság csorbát szenved, a TOR hálózatokon belül „rejtett szolgáltatásokat” is lehet üzemeltetni. Ezek olyan, csak a TOR hálózaton belül elérhető szolgáltatások (például weboldalak), amelyeknek a szolgáltatója rejtve marad, így a hatóságok zaklatásától megmenekül.
A FREENET és I2P
A FREENET és az I2P egy a TOR project-hez hasonló szolgáltatásokkal rendelkező, azonban magánszemélyek által tervezett rendszer.
Diszkrét fizetés
Az Interneten elérhető pénz, amely egyelőre csak korlátozottan elfogadott. A BitCoin egy speciálisan az internet számára létrehozott pénz, amelynek egyáltalán nincs fizikai megjelenése, kizárólag elektronikus formában létezik. Használatával az eladó elöl elrejthetjük saját bankszámlánkat.
Az anonimitása miatt egyes szervezetek illegálisnak tekintik.
Ha nem elég
Ha nagyon biztosak akarunk lenni abban, hogy névtelenül böngészünk, érdemes ellátogatni egy, a szokásos tartózkodási helyünktől és közlekedési útvonalunktól távolabb eső internet kávézóba.
A 2. részben ugyan ezeket az eszközöket vizsgáljuk meg a használat oldaláról