A sorozat előző részében vázlatosan ismertettük a TOR rendszer működését. Most a telepítését és használatét ismertetjük.
A programot innen lehet letölteni. A telepítő létrehoz egy Tor Browser
nevű mappát, amelyben egy Start Tor Browser.exe
programot találunk. Ennek elindítása után egy speciálisan beállított Firefox böngésző indul el. A beállító ablakot valószínűleg a böngésző ablak mögött találjuk.
A Settings
-re kattintva bejön a beállítási ablak:
Itt a nyelvet magyarra állítottuk, mivel errefelé ez az általánosan használt, de a nyelvek széles választéka áll rendelkezésre. Ezzel együtt ajánlom az angol (English) megtartását, mert az a nemzetközi, egy esetleges távoli rosszindulatú vizsgálódás ennyivel kevesebbet tud megállapítani.
A beállítások között a legfontosabb a „megosztás fejezet” gondos beállítása:
Az alap beállítás, a Csak kliens indítása
– ilyenkor a TOR hálózat előnyeit élvezhetjük, de a rendszer működéséhez nem járulunk hozzá.
A következő lehetőség a A forgalom TOR hálózaton belüli megosztása (nem kilépő-elosztó)
. Ilyenkor a TOR hálózaton belüli forgalomban részt veszünk, azonban miden adatforgalom, amely rajtunk keresztül megy, titkosított és hiányos. Ha az internetes sávszélességünk megengedi, célszerű ezt a lehetőséget választani, mivel ilyenkor anélkül segítünk másoknak, hogy abból nekünk hátrányunk származna.
A többi beállítást csak azoknak ajánljuk, akik fel tudjuk mérni annak hatásait, mivel a kilépő-elosztók (exitnode) az információt már titkosítatlanul, a saját nevükben küldik ki az internetre.
Innentől a TorBrowser ablakában biztonságosan böngészhetünk.
Azon szolgáltatások igénybe vétele azonban, amelyek a földrajzi helyzetünket is ellenőrzi belépéskor (Gmail, Facebook), a TOR hálózaton keresztül nehézkes, azonban nem is célszerű, hiszen ezek a szolgáltatások amúgy is felfednék az inkognitónkat.
E-mail céljára létezik az TorMail a TOR rendszeren belül (sajnos mostanában a működése esetleges), amellyel a névtelenségünket megőrizve levelezhetünk a nagyvilággal. (A sorozat következő része erről fog szólni.)
A TOR használata
A TOR a számítógépen mint egy egyszerű internetes kereső jelenik meg. Elvileg csak azt vesszük észre, hogy amikor ezt használjuk, az internetünk sokkal lassabbnak tűnik.
Ahhoz, hogy az elvárt biztonságot nyújtsa, pár szabályt érdemes betartani:
- Ne torrentezzünk a TOR hálózaton.
- TOR browswsert használjunk (kicsit kényelmetlenebb, mint a megszokott böngészőnk, de ezt elsősorban a magasabb biztonság indokolja).
- A letöltött dokumentumokat ne nyissuk meg, amíg az internethez csatlakozunk.
- Ha beállítjuk a TOR Bridge relay lehetőséget telepítéskor, akkor a saját forgalmunkat el tudjuk rejteni a többieké között, nehezítve az esetleges azonosításunkat.