Az interneten való kereséskor a leggyakoribb probléma, hogy kezelhetetlen mennyiségű találatot kapunk, azonban túlnyomó többségük nem a minket érdeklő aspektusból járja körül a témát (az azonos alakú vagy több jelentésű szavak hatásáról nem is beszéltünk).
Ebben a cikkben a Google-t használjuk a technikák bemutatására, azonban a legtöbb kereső hasonlóan működik
A Google keresőjének nem az az egyetlen szolgáltatása, hogy egy rakás szót beírunk és kiadja a weboldalakat, amelyekben ezek a szavak előfordulnak.
Első körben a keresés pontosításának lehetőségeit vegyük számba:
A mostani példa legyen az, hogy a Pipás Pista néven ismert, a szegedi tanyavilágban a XX. század elején tevékenykedő bérgyilkosnőről szerezzünk minél több információt. Pipás Pista nőként született talán Fődi Viktória néven. Életét egy idő után férfi ruhában, férfi napszámosként élte. Az Első Világháborút követő zavaros időkben megölte több asszony férjét.
Az alap eset, amikor beírjuk a kulcsszavakat, ami szerintit keresi szeretnénk:
Pipás Pista
Az első szűkítési lehetőség, rögtön a beviteli mező alatt látható sor:
Internet Képek Videók Térkép Hírek Egyebek Keresőeszközök
Itt kiválaszthatjuk, ha a témával kapcsolatos képek, videók, térképek, érdekelnek. Ezzel a találati lista erősen szűkíthető.
A találati listát végigböngészve egyből látszik, hogy a találatok nagy része nem történelmi mű, hanem egy színdarab (tanyawestern) marketinganyagja, tehát a tanyawestern és a színház szavakat zárjuk ki. A keresőkifejezés így fog kinézni:
Pipás Pista -tanyawestern -színház
A keresőszó előtt a – jel azt jelenti, hogy csak azok az oldalak érdekelnek, amelyekben az adott szó vagy kifejezés nem szerepel.
Lehetőség van konkrét kifejezésre is keresni, ilyenkor a kifejezést idézőjelbe kell tenni:
"Pipás Pista" -tanyawestern -színház
Ezzel megelőzzük, hogy a „Pista nagy pipás” jellegű (az előző feltételeknek megfelelő) találatok megjelenjenek.
Kapcsolódó cikkek: