Ebben a cikkben a saját szerveren történő virtualizációról osztok meg néhány gondolatot.
A számítógéphólázatok kritikus elemei a szerverek. Ezek szervezésére több stratégia létezik. A két szélsőség a „minden feladatot egy vasra” és a „minden feladatot külön vasra” szemlélet. A néhány tíz székes vállalatok esetén az igazság valahol a kettő között van.
Érdemes a feladatokat szétosztani a különböző szerverek között, hogy egy-egy meghibásodás ne okozza a teljes hálózat üzemképtelenségét.
Természetesen szóba kerül a „felhőbe való költözés” is, azonban már működő vállalkozás esetén ez nem feltétlenül éri meg. Egy konkrét 40 székes cég ügyviteli szerverére havi 200 000 Ft közeli költség jött ki, ha Azure infrastruktúrába költöztettük volna. Természetesen minél több szolgáltatást veszünk igénybe, annál olcsóbb egységárat kapunk. Ekkora költség esetén azonban maradt a saját vas használata.
Némi műszaki és gazdaságossági latolgatás után a következő rendszerterv született:
Két szerver vas: Alice és Bob névvel.
A virtualizációra a Hyper-V technológiát választottuk, mivel ez a Windows szerverek saját rendszere.
Alice
-SQL szerver
-Az ügyviteli rendszer néhány olyan szolgáltatása, amelynek muszáj az SQL szerverrel közös vason futni.
Bob
-Az SQL szerver óránkénti mentése.
-Virtuális gépek
–Fejlesztő
–Árfrissítő
–Karbantartási feladatok
Az elképzelés a következő:
Az Alice gép erőforrásait teljes mértékben az ügyviteli rendszer SQL szerverének szolgálatába állítjuk. A Bob a kisegítő feladatokat látja el, illetve Alice meghibásodása esetén vészüzemben átveszi az SQL szerver feladatokat. A rendszeresen szükséges nagy terhelést jelentő lekérdezések is a Bob-on található másolatról futnak, ami a fő szervert tehermentesíti.
Felmerült az SQL szerverek virtualizált környezetbe helyezése, azonban a nagy teljesítmény igény miatt erről letettünk, mivel a hardver költségeket az előirányzott határ fölé emelte volna.
Az új szerverek üzembehelyezése előtt az árfrissítés is a szerveren futott, ezt azonban külön virtuális gépre költöztettük az átláthatóság illetve a Alice terhelésének csökkentésének érdekében.
A hálózat átalakítása
A két szerver közözz (Alice és Bob) egy dedikált hálózatot alakítottunk ki (A két szervert közvetlenül összekötöttük egy ethernet kábellel), ezen folynak a mentések és egyéb nagy adatforgalmú feladatok, ezzel tehermentesítve az irodai hálózatot. Az üzemeltetési tapasztalatok alapján a szerverek közötti hálózatba bevontunk egy dedikált munkaállomást az adminisztrációs feladatokra
Üzemeltetési tapasztalatok
A jelentősen megnőtt teljesítményű szervereknek köszönhetően megszűntek a belassulások, amelyek miatt a projektet elindítottuk. A felújítás előtt a nagy lekérdezéseket mindig egyeztetni kellett, hogy a lehető legkisebb mértékben zavarják a napi munkát. Mivel ezek átkerültek a Bobon található másolat szerverre ez a probléma megszűnt.
Bizonyos feladatokat a munkatársak hagyományosan a szerveren végeztek távoli asztallal. Ezeket is virtuális munkaállomásra költöztettük, ami jelentősen frappánsabbá tette a munkavégzést.
Mivel a dedikált szerverek rendelkeznek hardver szintű távoli hozzáféréssel, a karbantartási munkák nagy részét munkaidő utánra tudtuk tenni, annak ellenére, hogy ilyenkor a szerverekhez fizikailag nem férünk hozzá.
Mivel a feladatokat 4 fizikai vasról kettőre vontuk össze csökkent a légkondicionálók terhelése.
A következő lépések
A hálózatot át kell alakítani redundássá és managelhetővé, a rendelkezésre álló erőforrások minél jobb kihasználása érdekében.
A Hyper-V mellett célszerűnek látszik a Docker bevezetése is. Az olyan szolgáltatásoknál, ahol a Windows asztalra nincs szükség, ahol a felmérések szerint jelentősen jobb erőforrás kihasználást lehet számítani.
A szerverek közötti dedikált hálózat áttekintése és az üzemeltetési tapasztalatok szerinti újragondolása.