Az előző részben a cellák formázást kezdtük kirészletezni. Ebben a részben ezt részletezzük egy kicsit tovább.
A betűtípusok és írásképek a célnak megfelelő beállításával az olvashatóságot javíthatjuk.
Természetesen állandó érvényű tanácsokat nem lehet osztogatni, csak a tapasztalatokat megosztani.
A betűtípusokat alapvetően kétféleképpen érdemes csoportosítani:
- Rögzített szélességű
- Változó szélességű
vagy
- Talpas
- Talpatlan
A rögzített szélességű betűtípusok számok írásakor nagyon praktikusak, hiszen az azonos helyiértékű számjegyek egymás alá kerülnek, az esetleges folyó szövegek azonban általában változó szélességű betűtípusokkal könnyebben olvashatóak.
Változó szélességű betűtípus:
222222222
111111111
Fix szélességű betűtípus:
222222222
111111111
Egy táblázatban célszerű viszonylag kevés betűtípust használni (egyet a fejléceknek, egyet a tartalomnak), a tagolást inkább az írásképekkel és a keretekkel megoldani.
Az íráskép lehet:
- félkövér
- dőlt
- aláhúzott
- áthúzott
- felülhúzott
illetve ezeknek a kombinációi.
Táblázat esetén a formázást teljes egészében célszerű alárendelni a tartalomnak.
Érdekes módon a LibreOffice igazítás menüje valamivel gazdagabb, mint az MS Excelé, mivel az elforgatáshoz megadható, hogy melyik legyen a referenciaél, amelyhez képest az elforgatott szöveg pozíciója határozható meg a cellán belül.
A kitöltés (Excel) vagy háttér (Calc) beállításával a cella háttérszínét és (Excelnél) a kitöltési effektust lehet beállítani. Ezzel az egyszínű háttér helyett átmenetes hátteret is be lehet állítani.
A táblázatnak ezekkel a beállításokkal nagyon egyedi kinézetet állíthatunk be. Ez más szavakkal azt jelenti, hogy amennyiben nem jegyzeteljük le a kedvenc beállításainkat, nehezen tudjuk azokat reprodukálni (már csak a rengeteg beállítási lehetőség miatt is).